Branża wege rozwija się w Polsce dynamicznie

zdjecie

Krajowy rynek roślinnych zamienników białka zwierzęcego wzrósł w ubiegłym roku o 28 proc.; przekroczy wartość 600 mln zł – pisze „Puls Biznesu”.

Choć branża rozwija się dynamicznie, jest relatywnie niewielka. Wartość roślinnych zamienników białka w Polsce wynosi ok. 0,5 mld zł, co odpowiada zaledwie 2 proc. wartości samego rynku drobiu” – stwierdza Magdalena Kowalewska, analityk International Food & Agri Hub BNP Paribas.

Gazeta powołując się na wyniki badania BCG pisze, że 2035 r. co 10. porcja białka będzie pochodziła z alternatywnych roślinnych źródeł, a 90 proc. najpopularniejszych dań będzie miało swoje wegańskie odpowiedniki.

Zróżnicowany rynek produktów wege

„Według ekspertów banku BNP Paribas polski rynek roślinnych zamienników jest bardzo zróżnicowany, bo jest jeszcze relatywnie młody. Działa na nim sporo małych podmiotów chcących specjalizować się w tym segmencie, ale równie dużo jest firm, które, choć są nowe w niszy, to działały wcześniej w innych segmentach i mają już wyrobioną markę” – wskazuje „PB”.

Ci sami eksperci wskazują dwa główne czynniki przyczyniające się do wzrostu popularności produktów roślinnych: zdrowie i środowisko.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Mintel 56 proc. respondentów wskazywało zdrowie jako motywację do zwiększenia spożycia produktów roślinnych. Ponad 25 proc. Polaków jako powód podawało samą chęć ograniczenia spożycia mięsa, a 16 proc. – względy środowiskowe. Co więcej, 34 proc. Polaków deklaruje, że sięga po roślinne zamienniki, ale tylko 6 proc. robi to regularnie.

Jesteś przedsiębiorcą branży #HoReCa? Interesuje Cię wprowadzenie produktów wege do swojej oferty? Zapraszamy na szkolenia prowadzone przez najlepszych polskich szefów kuchni, które organizujemy od lat.

Więcej o takich szkoleniach przeczytasz TUTAJ oraz TU

Co ważne, na takie szkolenie realizowane dla Twojej restauracji, hotelu, firmy cateringowej – możemy pozyskać aż do 80% dofinansowania na koszty takiego szkolenia. Zapraszamy do współpracy 🙂

Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
Tel: 733 811 840, 694 588 300
mail: biuro@itncons.pl