Ciekawe czasy nadeszły dla przedsiębiorców

Msef

Od stycznia 2022 wchodzi tzw. Nowy Ład – dla wielu to szansa, iluż specjalistów od przekształcania firm, optymalizacji podatkowej itp. teraz ma złote czasy? Jeszcze zanim ustawa weszła, na fali plotek, projektów i strachu, zarabiali dobre pieniądze. 

I taki to czas – jedni zbijają fortuny, drudzy ze zdziwienia przecierają oczy.

Najpierw pandemia, choć ta nadal trwa? Lockdownu już nie ma jednak efekty są a to dopiero początek. 

Dla niektórych branż rok 2021 był wyśmienity. Dla innych bardzo ciężki. A rok 2022? Inflacja szaleje, ceny prądu, gazu idą tak do góry, że chwilami ciężko nadążyć. Planowany wzrost płacy minimalnej, uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od przychodu…jest taki mem w internecie, że bohater to ten, kto prowadzi w Polsce firmę. Śmiejąc się przez łzy tak bywało jednak teraz robi się coraz trudniej.

To oczywiście otwiera nowe możliwości, jest trudno a my jesteśmy narodem kreatywnym jednak czy na tym polega prowadzenie własnej firmy? Drożyzna w sklepach, na stacjach paliw. Koszty prowadzenie działalności rosną bardzo szybko a zarobki?

W mojej branży operatorzy, czyli jednostki udzielające dofinansowania, zdaje się nie widzą tego wszystkiego i zmuszają do obniżania stawek za godzinę szkolenia, pojawiły się już programy, gdzie stawka godzinowa za osobę to 25 zł…zakładając, że szkolenie trwa osiem godzin to cena za osobę wyniesie 200 zł. Niech zbierze się grupa 12 uczestników – przychód z takiego szkolenia to 2400 zł. Z tego trzeba zapłacić trenera, pracowników, prąd, gaz, papier do drukarki, tusz, maseczki itp. Przy dobrych wiatrach wyjdzie się na zero. No, trener zarobi swoją dniówkę. 

W branży gastro koszty surowców poszły do góry w niektórych przypadkach o sto, w innych o ponad sto pięćdziesiąt procent! Restauratorzy podnoszą ceny, ludzie przestają chodzić do lokali, bo przecież wszędzie drogo…

Mam wrażenie że pętla na szyi przedsiębiorców zaciska się coraz mocniej.

U wielu z nas pojawia się stres, niepewność jutra. Inni zakasują rękawy i działają. To, jak pisałem wcześniej, dobry i trudny czas. 

Co można zrobić? Można usiąść, westchnąć i napić się drinka. Dzisiaj, jutro i tak  dalej. Można też szukać rozwiązać – pytać, czytać, rozwijać się. Właśnie teraz!

Każdy czas na naukę jest dobry. Kiedy idzie czas zmian, tym bardziej warto spojrzeć na siebie i swój biznes z innej perspektywy.

No ale wszystko drożeje, możesz pomyśleć! Tak, dlatego być może teraz nadszedł czas na skorzystanie z dofinansowania na rozwój przedsiębiorców i pracowników. Jeszcze kilka miesięcy można korzystać z różnych możliwości – Podmiotowy System Finansowania, Akademia Menedżera, kompetencje w sektorach…trochę tego jest. Najpóźniej do czerwca 2022 możesz podnosić kompetencje swoje i swoich pracowników korzystając z unijnego wsparcia. Później? To jedna wielka niewiadoma, na dzisiaj zostało nam kilka miesięcy.

Masz pomysł ale nie wiesz gdzie poszukać tych informacji? Jak skorzystać?

Odezwij się do nas, zespół ITN Consulting z radością Ci pomoże. Co ważne, bezpłatnie! 

Zapraszam,

Tymoteusz Niemiec #CEO ITN Consulting

Pin It on Pinterest