Dofinansowanie dla szkoleń – rozwiewamy obawy i wątpliwości. Warto skorzystać!

152111670_1120731508386935_5612418410587978602_n

Wie Pan, sam nie wiem… już kiedyś próbowałem i coś tam nie wyszło…a kolega dał się naciągnąć i tylko koszty poniósł… Takie i inne obiekcje spotykam u klientów, kiedy zaczynamy rozmawiać o dofinansowaniach.

W ITN Consulting zajmujemy się pozyskiwaniem środków na rozwój kadry, na szeroko rozumiane szkolenia, pozyskiwanie funduszy na inwestycje i innowacje zostawiamy tym, którzy są w tym świetni i doświadczeni. Klienci dofinansowania rozumieją jednak szeroko i kojarzą głównie z rozwojem firmy poprzez rozwój infrastruktury.

Tak, branża dofinansowań ma nadszarpniętą opinię. Jest wiele firm na rynku (i wielu już nie ma), które skutecznie się do tego przyczyniły. Czym najczęściej? Opłatami „z góry” za napisanie wniosku a co często za tym idzie – niską jakością wniosku i brakiem dofinansowania. Brakiem komunikacji na etapie pisania, co skutkuje częstymi i poważnymi problemami w realizacji. To tylko dwa przykłady, choć można je, niestety, mnożyć!

W 2020 w województwie śląskim był nabór – dla wszystkich firm z sektora MŚP na szeroko rozumiane innowacje i przebranżowienie firm dotkniętych COVID-19. Dużo środków się pojawiło, a co za tym idzie wiele firm „konsultingowych” poczuło świeżą krew i zaczęło się. Opłata z góry za napisanie wniosku, spotkania online zamiast budowania relacji na żywo, wnioski pisane na kolanie, a nawet treści z jednego wniosku wklejane do innego. Niestety, w wielu przypadkach wyglądało to, właśnie tak. Pobranie, za samo napisanie wniosku, opłaty między trzy a pięć tysięcy złotych, to był świetny pomysł na biznes przy tak dużym rynku, są firmy, które otrzymały kilkaset zleceń. Szybki, dobry przychód, tak? Tak! I kolejny raz cała branża dostała w twarz.

Takie doświadczenia przekładają się bezpośrednio na sytuacje z pozyskiwaniem dofinasowań na szkolenia – nikt nie lubi być oszukiwany, a już dwa razy to wyjątkowa rzadkość. Mur braku zaufania jest tym, na który trafiamy najczęściej.

Czy warto korzystać z usług firmy doradczej przy pozyskiwaniu dotacji – na szkolenia czy inwestycyjnych? Zdecydowanie tak! Strach jest naturalny, poniżej 5 rad jak wybrać dobrze!

  1. Brak opłat „z góry” – przy wnioskach inwestycyjnych opłata success fee – może być podzielona na etapy: część po złożeniu wniosku, część po ocenie formalnej, i pozostała część po zakwalifikowaniu wniosku do dofinansowania, przy czym ta ostatnia część powinna być największa; przy wnioskach szkoleniowych opłata po złożeniu wniosku. 
  2. Dostępność – jeżeli wykonawca nie ma czasu z Tobą się spotkać, to może być sygnał że wziął na barki dużo podobnych tematów, i zwyczajnie nie ma czasu na budowanie relacji. Jedno i drugie nie wróży dobrze Twojemu wnioskowi
  3. Czasowość – zdarza się, że wnioski są napisane na ostatni moment, z różnych przyczyn. Zanim cokolwiek wyślesz poświęć swój czas i dokładnie przeczytaj treść wniosku. Pozwoli to uniknąć sytuacji z przeklejonym tekstem z innego wniosku (widoczne np. w opisie działalności firmy)
  4. Gwarancja – niektóre firmy „gwarantują” pozyskanie danych środków. Zalecam ostrożność i dystans do takich deklaracji. W przypadku projektów inwestycyjnych, wnioski podlegają „teoretycznie” obiektywnej ocenie. W przypadku wniosków szkoleniowych jest inaczej, tutaj warto sprawdzić wykonawcę usługi np. po ilości przeszkolonych osób, zrealizowanych projektów i ocen, jakie uzyskał. Zobacz jak z tym jest u nas:

ITN Consulting Tymoteusz Niemiec – Baza Usług Rozwojowych – PARP

  1. Stały kontakt podczas pisania – w przypadku wniosków inwestycyjnych pamiętaj – to Twoja firma i Ty podpisujesz się pod wnioskiem! Ty znasz i rozumiesz swoją branżę i firmę, a osoba pisząca wniosek przelewa to na papier, używając odpowiednich słów i pojęć. Zostawiając pełną dowolność (lub nie mając możliwości bieżącego wglądu we wniosek) możesz mieć problemy z realizacją (o ile taki wniosek, w ogóle przejdzie). W przypadku projektów szkoleniowych warto szczegółowo opisać działalność firmy – im więcej informacji, tym łatwiej napisać dobry wniosek!

Mam nadzieję, że to pomoże dobrze wybrać a przede wszystkim mam nadzieję, że jak dotąd nie mieliście okazji skorzystać z pomocy niekompetentnych doradców i jesteście zainteresowani skorzystaniem z dofinasowania.

W ITN Consulting > chętnie i skutecznie pomagamy w zakresie pozyskiwania środków na szeroko rozumiany rozwój pracowników i pracodawców – zapraszam! 🙂

Zadzwoń, napisz. Porozmawiajmy, spotkamy się, znajdziemy dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twojej firmy. Możesz na nas liczyć! Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
Tel: 733 811 840, 694 588 300, mail: biuro@itncons.pl

Tymoteusz Niemiec, #CEO ITN Consulting

.

Pin It on Pinterest