Jak zbudować szczęśliwy zespół?

158576553_1131647690628650_1301893186346634879_n

Pewnie miałaś/eś okazję przeczytać wiele mądrych opracowań, książek, wysłuchać nagrań z poradami i wykładami o tym, jak zbudować – (niepotrzebne skreślić) skuteczny/efektywny/zgrany/działający itp. zespół?

Pytanie z mojej strony – o szczęśliwym zespole słyszałaś/eś? Czy jest możliwe, że zespół będzie efektywny/skuteczny itp. ale nie będzie szczęśliwy?

Moim zdaniem, a zdanie to poparte jest doświadczeniem, tak!

Mam swoją receptę na zbudowanie szczęśliwego zespołu, załączam ją poniżej, kompletnie za free i do dzielenia się. GO!

Step 1 – zespół to ludzie. Sam/a dasz radę, pewnie! I odważ się zatrudnić jedną osobę, potem drugą (oczywiście policz, czy Ci jest potrzebna, i czy Cię na to stać). W dwójkę możecie tyle samo albo więcej, a Ty będziesz mieć czas i przestrzeń na inne rzeczy. Na siebie na przykład. 

Step 2 – jak zatrudnić odpowiednich ludzi? Określ jakiego typu charakteru potrzebujesz na dane stanowisko. Czy to praca z ludźmi czy bardziej z dokumentami? Jeżeli do pracy z papierami zatrudnisz sangwinika, i dasz mu jeszcze tabelki do robienia – to chyba inaczej pojmujemy szczęście i radość z pracy. Do określania typów osobowości są dostępne proste, darmowe testy (dla osób, które tego nie słyszą/widzą podczas rozmowy). To dobry początek. Osobiście stosuję Kwestionariusz temperamentu wg Florence Littauer – do znalezienia w internecie.

Step 3 -zatrudniłeś osobę z typem osobowości, która pasuje do zespołu? Brawo! Dobra wiadomość jest taka, że to początek drogi. Jako kolejny krok polecam raport FRIS – test stylu myślenia i działania. Dlaczego akurat ten? Stworzony przez Polaków dla Polaków, dopasowany do naszej mentalności. Raporty są czytelne i wiarygodne. Najpierw powstają raporty indywidualne, potem można zrobić raport zespołu. Co widać? Widać jak ułożyłeś/aś swoje puzzle, jakie elementy się nakładają, których brakuje, które warto przesunąć…w tym momencie masz już ludzi, znasz ich typy osobowości, ich styl myślenia i działania. Wszystko? NIE!

Step 4 – każdy z nas jest indywidualną istotą, tak jak linie papilarne, jesteśmy niepowtarzalni. Więc co nas motywuje do pracy, do życia, do działania? Co jest ważne? To można sprawdzić! Metoda Reiss Motivation Profile pozwala sprawdzić jak ważne jest dla 16 uniwersalnych potrzeb człowieka w skali od -2 do +2. To jest petarda! Robiąc ten krok znasz już typy osobowości zespołu, style myślenia i działania oraz motywatory. Komplet informacji!

Step 5 – tak, to nie koniec. Znasz już swój zespół, masz świetnie ułożone puzzle i to wszystko? NIE! Dodaj do tego jeszcze jeden element – słuchanie. Nie czytasz uważnie, to nie Ciebie mają słuchać. Ty słuchaj swoich ludzi. Pytaj i słuchaj, czasem po prostu słuchaj. Spełniaj te potrzeby, które usłyszałeś i jesteś w stanie spełnić.

I co, już? 5 kroków? TAK!

Stosując te kroki zbudujesz zespół, który będzie szczęśliwi. Obowiązki będą dopasowane do możliwości, predyspozycji i umiejętności ludzi. Każdy będzie miał taki zakres obowiązków, jaki mu odpowiada i w pełni wykorzystuje jego potencjał. Będą szczęśliwi. Efekty uboczne? SĄ! Ludzie będą zaangażowani, efektywni i skuteczni.

Jesteś zainteresowany FRISem albo testem Reiss Motivation Profile?
Daj znać, doradzimy Ci jak to zrobić ✌️
Napisz: biuro@itncons.pl lub zadzwoń: 733 811 840

Pozdrawiam,
Tymoteusz Niemiec