Possibility Management w praktyce

2018.12.12-04

Cześć!
Od pewnego czasu ruszyliśmy, wraz z Maćkiem Antkowiakiem i Pragmatykiem, z projektem wprowadzenia Possibility Managament do firm.

Cała nasza trójka jest pełna entuzjazmu odnośnie tej idei, wprowadzenia innego spojrzenia do firm i coś jednak w naszym przekazie nie działa. Feedback od Was mówi – więcej case study! Dobry feedback, dziękuję!
Pozostaje pytanie jak pokazać przypadki z Polski dla produktu, który jest innowacją? Osobiście znam dwie firmy, w których idea PM jest żywa. Jedna to LKInwest – Krzysztof był u nas na live. Druga to ITN. 

U nas jak dotąd nie było warsztatów z Maćkiem, ideę wprowadzam ja. Czy to działa? To jest pytanie do mojego zespołu i dziewczyny Wam o tym na pewno opowiedzą.

Z mojego punktu widzenia, co w firmie dał PM:

  1. Poszukiwanie nieliniowych rozwiązań – robimy od lat to samo, podobne sytuacje się nam zdarzają. Do niedawna za każdym razem rozwiązywaliśmy je tak samo. Od września szukamy innych rozwiązań😊 czy to działa? Działa!
  2. Wyobraź sobie sytuację – organizujesz wyjazd integracyjny dla swojego zespołu. Masz przygotowane miejsce, plan dni, cały harmonogram skrupulatnie zaplanowany. I wpadasz na pomysł, że to już było, to rozwiązanie wszystkim znane. Co można zrobić w tej materii inaczej? Powiem Ci, co ja zrobiłem. W dzień wyjazdu, po zebraniu zespołu, powiedziałem, zgodnie z prawdą „Nie ma żadnego planu. Jest określony budżet, od Was zależy, jak spędzimy ten weekend”. Dziewczyny w szoku – szef nie ma planu? Otóż to! Poszukiwanie rozwiązań, praca w grupie, odpowiedzialność, każdy ma głos, każdy jest ważny. Tylko tyle i aż tyle. I wiesz co? To był świetny weekend. 
  3. Szef zawsze przychodził z rozwiązaniem – w końcu mam wiedzę, doświadczenie i silne ego – wiem! A teraz, nawet jak wiem, po prostu daję przestrzeń do samodzielnego rozwiązywania „problemów”. Każdy członek zespołu wie, w jakim zakresie odpowiedzialności jest samodzielny. Kreatywność! Odpowiedzialność! Zaangażowanie! Działa? Żebyś widział/a, jak moje dziewczyny zapieprzają…rozpiera mnie radość i duma, że jestem członkiem takiego zespołu.
  4. Przyszedł czas na trudną rozmowę. Kiedyś bym wpadł, opierdolił i poszedł dalej. Tym razem czułem strach przed tą rozmową, nie była dla mnie łatwa i czułem złość. Złość i strach. Dla mnie otwierające było rozpoczęcie tej rozmowy od przyznania się, że czuję strach przed tym, co mam do powiedzenia. Była złość, musiała tam być. I był strach. Chcę, żeby ludzie, z którymi pracuję, widzieli we mnie człowieka takiego jak oni. 
  5. Zebrania. Trwały z reguły krótko – miałem swoją listę, przepytywałem, koniec zebrania. I jest inaczej😊 na zebraniu pytam tylko o jedno – czym chcecie się podzielić. W starej wersji zebranie trwało 15-20 minut. Teraz? Różnie jest😊 Ludzie po prostu się dzielą…
  6. Słuchanie. Słucham potrzeb pozostałych członków zespołu. Przychodzenie z rozwiązaniem (przecież znasz swoją firmę) to jedna rzecz. Wysłuchanie i zareagowanie na wyartykułowane potrzeby/lęki/obawy/radości to inna przestrzeń. 

To mój punkt widzenia na część zmian w firmie od kiedy zainteresował mnie #PossibilityManagement

Jeszcze jedna rzecz się zmieniła. Jest mnie w firmie mniej. Oddanie przestrzeni ludziom spowodowało, że mam przestrzeń na życie poza pracą. To zmienia bardzo dużo…

Organizujemy wspólnie z Maćkiem i Pragmatykiem
edycję warsztatu Expand The Box dla Liderów i Liderek
(TUTAJ zapisy oraz szczegóły)

To w zamyśle nie jest warsztat, który wyklucza innych ludzi, drzwi otwarte są dla każdego. Pomysł na taką edycję powstał w oparciu o doświadczenie Krzysztofa z LK Inwest czy moje – najpierw Lider/ka smakuje, czym jest Possibility Management, a potem wciąga w to zespół.

Efektem ubocznym wprowadzenia idei PM do firmy jest tzw. high level fun – praca przynosi radość, jest formą zabawy (w granicach rozsądku oczywiście, to jest biznes i wynik powinien być na plusie).

Zapraszam Cię na Expand the Box. Zapraszam Cię do zadawania pytań.
Zapraszam Cię do sprawdzenia, co w Twojej firmie może zmienić nieliniowość i spojrzenie za horyzont.
Do zobaczenia!

Tymoteusz Niemiec #CEO ITN Consulting

Pin It on Pinterest