Szkolimy bezpiecznie, szkolimy skutecznie!

shutterstock_722985031

Czas pandemii #covid19 sprawił, że szkolenia kompetencyjne przeniosły się, w swojej znacznej liczbie, do sieci, w formy e-learningowe i zdalne. Determinowane jest to głównie względami bezpieczeństwa zdrowotnego, jednak masowość takich inicjatyw dowodzi, że zyskały one zwolenników, którzy poprzez masowy i dosyć wygodny dostęp online rozwijają swoją wiedzę. Pytanie, czy jest to efektywne?

Podstawowa wiedza z zakresy psychologii relacji i socjologii wpływu społecznego oraz tzw. efektywność procesu grupowego – jednoznacznie dowodzą, że edukacji i rozwoju kompetencyjnym – formy zdalne nie są w stanie, w pełni wartościowo i efektywnie zastąpić realnych spotkań, szkoleń, konsultacji. Istnieją na ten temat, potwierdzające ów fakt, liczne naukowe opracowania i badania.

Wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe, oczywiście z zachowaniem wszelkich reżimów pro’zdrowotnych, warto realizować formy klasyczne (stacjonarne) a rozwiązanie zdalne, online traktować jak ich wartościowe uzupełnienie, rozwinięcie (tzw. #followup)

Co ważne, ITN Consulting od początku swojego istnienia, zawse jeśli jest to tylko możliwe – realizuje szkolenia, warsztaty kompetencyjne i konsultacje w metodyce Action Learning, jako najefektywniejszej formule kształcenia.

Czym jest Action Learning?

Action learning – proces edukacyjny, podczas którego uczestnik analizuje własne zachowania i doświadczenie w celu ich poprawy. Robi się to w grupach zwanych zespołami action learning (Action Learning Sets). Metoda jest szczególnie polecana dorosłym ponieważ umożliwia refleksję i powtórną analizę własnych działań. Ma to na celu lepsze zaplanowanie przyszłych działań i poprawienie ich.

Action learning wyraźnie różni się od tradycyjnych metod nauczania, które koncentrują się na prezentacji wiedzy teoretycznej. W przeciwieństwie do nich, skupia się na analizie faktycznie dokonanych działań, z której wyłania się wiedza prowadząca w konsekwencji do poprawy umiejętności i jakości przyszłych zachowań. Action learning silnie wiąże się z dziedzinami takimi jak: psychologia rozwoju człowieka i socjologia nauczania grupowego.

Metoda polega więc na rozwiązywaniu faktycznych problemów w pracy zespołowej. Wartością dodaną jest także rozwijanie umiejętności liderów, kreatywności oraz doskonalenia współpracy z innymi osobami.

Dzięki pracy z metodą action learning można w znacznie krótszym czasie rozwiązać problemy, które trawią firmę, podejmować wymagające wyzwania i pomóc kadrze zarządzającej w rozwoju kompetencji. Pokazuje to pracę grupową z zupełnie innej strony.

Osoby uczestniczące w takich spotkaniach nie tylko zajmują się tym, co dzieje się w firmie, lecz także szkolą się, podnoszą swoje umiejętności i rozwijają się. Uzyskuje się więc efekt podwójnej korzyści – na poziomie firmy, organizacji ale i osobistym każdego uczestnika.

Action learning to metoda szkoleniowa, którą można zastosować dla projektów rozwojowych we wszystkich branżach, np. dla #HoReCa, dla działów sprzedaży, handlowych, dla usprawienia pracy zespołu, dla poprawy efektywności zarządzania, negocjacji, komunikacji, w wyzwaniach związanych z marketingiem, promocją i projektami dla socialmediów.

Co sprawia, że action learning działa?

Action learning jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod rozwiązywania problemów w firmach. Stosowany jest bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Co sprawia, że jest on tak skuteczny i polecany przez ekspertów?

Dzięki temu, że pieczę nad spotkaniem sprawuje wykwalifikowany ekspert – praktyk, potrafi on poprowadzić je tak, aby było jak najbardziej efektywne. Potrafi nakierować rozmowę na właściwe tory, zadać odpowiednie pytanie i sprawiać, że uczestnicy będą brali w niej aktywny udział.

Dzięki temu, że grupa pracuje na prawdziwych problemach, a nie na teoretycznych zagadnieniach, rozwiązania można od razu wcielić w życie. Uczestnicy tym samym zyskują nie tylko kompetencje, lecz także doświadczenie. Co więcej, zobowiązują się oni do tego, że rozwiązania wprowadzą od razu, dzięki czemu efekty są natychmiastowe.

Uczestnicy uczą się współpracy, aktywnego słuchania, zwiększają swoją kreatywność, rozszerzają umiejętności, dzięki czemu stają się lepszymi liderami.

Tak więc – odpowiednio przeprowadzone spotkania korzystające z metody action learning mogą być niezwykle pomocne nie tylko dla managerów, którzy zyskają umiejętności lidera, lecz także dla całej firmy.

Zapraszamy do współpracy przy organizacji szkoleń i warsztatów kompetencyjnych – tym bardziej, że istnieje realna szansa ich realizacji z dofinansowaniem sięgającym aż do 80% kosztów.

Napisz do nas, zadzwoń – możesz liczyć na naszą fachową pomoc i wsparcie
🟢 biuro@itncons.pl
🟡 telefon: 733 811 840